Nacionaliniai komandos formavimo ypatumai

2008 01 21 @ 13:40  ›  Kategorijos: Komandos formavimas, Personalo vadyba

Komandos formavimas, arba, kaip dabar madinga – „teambuildingas“, šiuo metu populiarėjantis verslas, užsiėmimas, laisvalaikio praleidimo būdas. Televizija sprogsta nuo reklamų, laikraščiai – nuo užsakomųjų ir ne tik, straipsnių. Vieni dalinasi įspūdžiais ir džiaugsmingai šūkčioja – „mes buvom pirtyje ir dar ant virvių kažkokių karstėmės“, kiti jiems antrina – „o mes važinėjom keturračiais“, treti nenusileidžia – „o jau mes tai visai nerealiai praleidom laiką – šokinėjome su parašiutais“. Ir visi šventai įsitikinę – jie ką tik formavo savo komandą. O dabar, kai jau nuslūgo adrenalinas, kai širdis nustojo pumpuoti į smegenis endorfinus, paklauskime savęs, kokią realią naudą mes iš to gavome kaip komanda. Geriausiu atveju galėsim pasakyti: sužinojom, kad vienas iš mūsų paniškai bijo aukščio arba, kad buhalterė yra „visai faina draugė“.

Alkoholis, linksmybės ir žaidimai

Kadangi tenka dirbti su temoje minimu užsiėmimu, tai norisi panaudoti tikrus pavyzdžius, apibūdinant šiandieninį lietuvišką „teambuildingą“.

Skambutis.

„Laba diena, mes iš X kompanijos, artėja šventės ir mes pamanėme, kad būtų gerai sujungti kalėdinį darbuotojų vakarėlį su kažkuo naudingu, pvz., komandos formavimu. Mes norėtume kažko naujoviško, įdomaus, ir kad nereikėtų daug mokintis.“
„Be abejo, gal turite konkrečius klausimus kuriuos norėtumėte spręsti tokių mokymų metu?“
„Ne, tiesiog norim pasibūti drauge. Galvojome kažką panašaus į žaidimą „slaptieji agentai“, na kur gauni nurodymus, ir būtų galima įtraukti užėjimą į barus, pvz., užduotis, kur reiktų išgerti ir ką nors padaryti.“
...Tyla…

Kitas pavyzdys:

„Mes praėjusį savaitgalį „tymbildinomės.“
„Nagi, nagi, papasakok.“
„Iš pradžių mes atvažiavom į kaimo turizmo sodybą. Renginį pradėjom nuo pirties ir alaus…“

Arba:

„Sveiki, mes norėtumėm tymbildingo. Mes jau važinėjom su džipais, lakstėm su vandens motociklais, šokinėjom nuo tiltų ir panašiai… Kuo mus nustebinsite Jūs?“

„Cementovkė“ – ar ji tikrai „cementuoja“

Yra tekę netgi diskutuoti su tokio „komandos formavimo“ šalininkais. Iš esmės, vienas iš pagrindinių argumentų yra tas, kad alkoholis priverčia žmogų pasakyti tai, ką jis iš tiesų galvoja apie bendradarbius, kolegas. Vienas iš komandos formavimo uždavinių yra siekti atviro grupės narių atsiskleidimo vienas kitam, todėl girtavimas kartu, lyg ir duoda kažkokios naudos. Deja, taip atrodo tik tuo metu.
Vienas iš pagrindinių šio „būdo“ trūkumų – alkoholis ne tik atriša liežuvį, bet ir iškreipia mūsų suvokimą. Kuo daugiau mūsų smegenys yra veikiamos alkoholio, tuo labiau iškreiptas darosi pasaulio suvokimas. Neverta pamiršti ir to, kad nors liežuvis ir atsiriša, tačiau subjektas:

  • Nesugeba kontroliuoti, kokiais žodžiais ir kokiomis frazėmis bei tonu jis išreiškia savo tikruosius jausmus.
  • Nesistengia priimti aplinkos signalų, t.y., kai kiti alkoholio paveikti asmenys irgi bando „išsipasakoti“, jis nei norės, nei sugebės suprasti tų žmonių nuomonę, jausmus ar problemas.
  • Kai poveikis praeis, visa, kas vis tik pasiekė alkoholiu permirkusias smegenis, liks miglotu prisiminimu, kuris mums asocijuosis vien tik su pagirių nemalonumais.

Iš esmės, mūsų norą slėpti tai, ką mes iš tikrųjų manome ar jaučiame, galime susieti su praėjusio amžiaus sovietine okupacija. Išgertuvėmis mes siekiame galimybės vėliau visus savo žodžius ir išsakytas mintis nurašyti alaus ir degtinės poveikiui. Po tokių vakarėlių vieni apie kitus sužinome ir prisimename tik nuotrupas, iškreiptus žodžius ir jausmus. Tokiu būdu sukuriama iliuzija, jog mes suformavome komandą. Tačiau tai, ką sužinojome vieni apie kitus, darbinėje aplinkoje arba ignoruojame, arba nepritaikome. O būtent tai ir parodo, jog mūsų suformuota „komanda“ – viso labo tik iliuzija.

Sąmoningumas

Tam, kad susidarytų komanda, tokie slaptų minčių ir jausmų nutylėjimai turi būti panaikinti iš tiesų. Tačiau alkoholis mums nepadės dėl jau paminėtų priežasčių.
Visa tai, kas kamuoja kiekvieną komandos narį – nuoskaudos, valdžios, pripažinimo troškulys, užgožimo baimė ir kiti priekaištai privalo būti ne tik išsakyti, bet ir kas dar svarbiau – visa tai turi būti kitų narių suvokta ir priimta. Kartais netgi tikras komandos formavimas nepasiekia tokio efekto dėl grupės narių vidinio pasipriešinimo.
Visa, kas yra išsakoma komandos formavimo metu, privalo būti įsimenama ir naudojama darbo metu. Bet ne tam, kad galima būtų kenkti ar įgelti savo kolegoms, o būtent atvirkščiai – tam, kad būtų išvengta slaptas nuoskaudas sukeliančių situacijų, žodžių ar elgesio.
Visa tai įmanoma tik tuo atveju, jei kiekvienas komandos narys ne tik išklausomas, bet ir jo žodžių esmė nusėda giliai kito komandos nario sieloje ir sąmonėje. Tai pasiekiama tik blaiviu, susikaupusiu protu.

„Blood, toil, tears and sweat“

Toms kompanijoms, kurios nori tikro savo žmonių susižaidimo, tikros komandos, manau, reikėtų atsakyti W. Churchill‘io žodžiais: „I have nothing to offer but blood, toil, tears, and sweat“. Nes tik sunkumai, tikrųjų jausmų sąmoningas išpasakojimas (kuris dažnai priveda prie ašarų) ir asmeninis kiekvieno grupės nario noras tapti komandos nariu, gali duoti realių rezultatų.
Neieškokite, kas jus palinksmins kažkokiu nauju žaisliuku, neieškokite naujo adrenalino šaltinio, nesirinkite trumpesnio kelio per alaus barą, nes visi šie dalykai yra smagūs ir mieli, tačiau jie tikrai nėra komandos formavimas.

Ugnius Vaišnora
Manager.LT akademijos
Mokymų vadovas ir komandos formavimo treneris

Nuoroda į Manager.LT Akademijos komandos formavimo mokymus


Komentarai

Autorius: Kaprika,

2010 01 07 @ 09:46

Labai idomu. Tox rimtas komandos formavimas, manau, tinka labiau aukstesnio lygio vadovams. Is patirties zinau, kad darbininkams labiau priimtini zaidimai, parmogos, nors tikrai jose neatsiskleidzia visos darbuotojo savybes.

Autorius: Menulio-vardas,

2011 11 03 @ 23:17

Ne tik aukšto lygio vadovas tinkamas. Labai reikalingas net ir paprastiems darbuotojams, kurie turi dirbti komandoje. Sakyčiau jiems labiau reikalingi rimti užsėmimai, nes į barą ir patys kelią žino.

Palikti komentarą

Atviri mokymai,
kursai, seminarai,
konferencijos